Historia szkoły

KILKA FAKTÓW O POWSTANIU OŚRODKA AIKIDO W BYDGOSZCZY

Nauczane przez nas aikido, zgodne jest z przekazem Hirokazu Kobayashi sensei, który był bezpośrednim uczniem twórcy aikido - Morihei Ueshiby i poświecił wiele lat życia na zaszczepianie idei aikido w Europie.

Bydgoski ośrodek aikido powstał w 1991 roku i istnieje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wkraczając tegorocznym sezonem w 29. sezon szkoleniowy. Początkowo działał jako Stowarzyszenie Miłośników Aikido, a obecnie (od lutego 2001 roku) jako Pomorskie Centrum Sztuk Walki w Bydgoszczy. Trening inauguracyjny odbył się 1 listopada 1991 roku.

Od rozpoczęcia działalności naszą główną siedzibą było dojo dawnego BKS „POLONIA” – aktualnie Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Doskonała współpraca z władzami klubu sprawiła, że przez blisko dwadzieścia lat nieprzerwanie mogliśmy korzystać z najlepszego dojo w regionie kujawsko-pomorskim. Gdy obiekty sportowe KU AZS UKW uległy modernizacji, zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia naszej siedziby głównej. Z ogromną życzliwością zaoferował nam wówczas pomoc KS „GWIAZDA”, który zarządzał jednym z naszych aktualnych obiektów.  Od 2017 roku sami jesteśmy gospodarzami tego miejsca. Ponadto od kilkunastu lat współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Fordonie, która udziela nam wsparcia w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży.

PCSW zrzesza dorosłych, młodzież i dzieci, pragnących poprawiać swe zdrowie i kondycję oraz rozwijać się wewnętrznie poprzez ćwiczenie aikido. Przez minione lata szeregi PCSW zasiliło już tysiące adeptów. Aktualnie działamy w trzech miejscach na terenie Bydgoszczy.

Od początku przyjęliśmy intensywny tryb treningów – pięć razy w tygodniu – co szybko dało oczekiwane rezultaty. Po roku istnienia grupy zaprosiliśmy na staż Jacka Wysokiego sensei, wówczas posiadacza stopnia 4 dan aikido.  Od tego czasu kilkadziesiąt razy gościliśmy Jacka Wysockiego (obecnie 8 dan aikido) w naszym dojo, gdzie przeprowadzał staże szkoleniowe i egzaminy na stopnie techniczne. Od kilkunastu lat corocznie regularnie zapraszamy różnych szanowanych mistrzów, którzy dzielą się z nami swą wiedzą i umiejętnościami. Pięciokrotnie byliśmy także gospodarzem Międzynarodowego Stażu Aikido, prowadzonego przez Etienne Lemana sensei (7 dan aikido) z Francji. Wiosną 2019 roku po raz pierwszy odwiedził nas również Antonio albanese sensei (7 dan aikido) z Włoch. Ogromny wpływ na nasze aikido wywarł również - nieżyjący już niestety - charyzmatyczny Giampietro Savegnago sensei (8 dan aikido) z Włoch.

NASZ ROZWÓJ TECHNICZNY

Członkowie PCSW biorą liczny udział w stażach szkoleniowych i seminariach, organizowanych przez inne ośrodki, zrzeszone w różnych organizacjach aikido. Ponadto uczestniczą w stażach międzynarodowych, odbywających się zarówno w Polsce, jaki i licznych ośrodkach aikido na świecie, a prowadzonych głównie przez uczniów założyciela szkoły - japońskiego mistrza Hirokazu Kobayashi. Dzięki obserwacji indywidualnych stylów każdego z tych mistrzów, zyskać można pełniejszy przegląd możliwości, jakie daje aikido. Nasi adepci wielokrotnie asystowali różnym mistrzom aikido w prowadzonych przez nich prezentacjach.

W celu poznania kultury japońskiej oraz samego źródła aikido, właściciel szkoły - Ewa Bobkowska sensei odbyła podróż do Japonii, gdzie odwiedziła m.in. siedzibę rodu Ueshiba w Iwama oraz wzięła udział w uroczystościach ku czci twórcy aikido, corocznie skupiających miłośników tej sztuki walki w rocznicę śmierci O'sensei.

Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniach m.in. u następujących mistrzów aikido:

Antonio ALBANESE - 7 DAN

Andre COGNARD - 8 DAN

Robert GEMBAL - 6 DAN

Abdelghani GHIATT - 7 DAN

Bruno GONZALEZ - 6 DAN

Adrien HALM - 8 DAN

Kazuo IGARASHI - 7 DAN

Kazuyashu KAMIMURA - 6 DAN

Jiro KIMURA - 8 DAN

Ireneusz KOŁODZIEJAK - 6 DAN

Etienne LEMAN - 7 DAN

Patrick MATOIAN - 6 DAN

Jean-Francois RIONDET - 8 DAN

Jurgen ROHMANN - 7 DAN

Paolo SALVADEGO - 7 DAN

Maciej STRZECHOWSKI - 6 DAN

Mitsuteru UESHIBA, DOJO-CHO

Marcin VELINOV - 6 DAN

Ulrich WALLAUER-FADERL - 6 DAN

Jacek WYSOCKI - 8 DAN

Od pierwszego treningu aż po dziś dzień głównym instruktorem naszej szkoły jest Przemysław BOBKOWSKI sensei - obecnie posiadacz stopnia mistrzowskiego 6 dan aikido - ROKUDAN - dzielący się posiadaną wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi, którzy pragną podążać ścieżką aikido. O jakości jego nauczania najlepiej świadczy fakt, że wychował już kilkudziesięciu adeptów, którzy uzyskali stopnie mistrzowskie:

5 DAN - GODAN:    Ewa BOBKOWSKA

4 DAN - YONDAN:  Robert FUTYMA, Jarosław TADYCH

3 DAN - SANDAN:  Michał BELTER, Karol NAJS, Marek TOKARSKI, Dariusz WĄSIKOWSKI, Roman KWAŚNIEWSKI, Rafał SZMIGIELSKI

2 DAN - NIDAN: Sylwester RUTKOWSKI, Wojciech SŁOMSKI, Maciej TOKARSKI, Klaudia TRAWIŃSKA, Maciej WIŚNIEWSKI, Łukasz FAJTANOWSKI,  Marcin IGNASZAK, Marzena K., Adrian M., Barbara PACIULEWICZ, Rafał S.

1 DAN - SHODAN: Mateusz JAKUBOWSKI, Artur KULPA-PODGÓRECZNY, Adam KURNATOWSKI, Adam LEMANOWICZ, Wojciech LICHOTA, Mariusz MICHALSKI, Oliwia ZGÓRSKA, Jakub BARTKOWIAK, Patryk BOGUSŁAWSKI, Mariusz BYCZYŃSKI, Ewa GIZIŃSKA, Sławomir LEWANDOWSKI, Grzegorz PODKRÓLEWICZ, Tomasz R., Emil SMYK, Michał SZABLEWSKI, Michał TROKOWSKI, Mikołaj WĄGROWSKI, Andrzej WIŚNIEWSKI

DZIAŁALNOŚĆ PROSPOŁECZNA

Stowarzyszenie Miłośników Aikido w Bydgoszczy (później jako Pomorskie Centrum Sztuk Walki) gościło wielokrotnie z pokazami na imprezach sportowych i kulturalnych organizowanych w naszym mieście. Prezentowaliśmy się między innymi na Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin, Mistrzostwach Polski Juniorów w Judo, Festiwalach Dalekowschodnich Sztuk Walki, Festiwalu Sztuk Walki „Następcy Samurajów”, Gali Budo z okazji 40-lecia sekcji judo BKS „Polonia” a także na Szkole Liderów – regionalnej imprezie szkół średnich. Włączyliśmy się do projektu Stowarzyszenia „JUVENKRACJA” przy WSG w Bydgoszczy, współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu oraz Pracy i Polityki Społecznej. Wsparliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – przygotowaliśmy pokaz dla Domu Kultury w Solcu Kujawskim; świętowaliśmy wspólnie z centrami handlowymi King Cross (obecnie Rondo) i Auchan ich urodziny, urządzając pokazy – także z udziałem dzieci, gościliśmy też w Focus Mall. W ramach akcji promującej zdrowy styl życia gościliśmy z serią pokazów oraz warsztatów w najnowocześniejszej i największej galerii handlowej w regionie Zielone Arkady. Nasze występy były elementami ceremonii otwarcia hali sportowej OSiR w Solcu Kujawskim oraz najnowocześniejszego wówczas obiektu sportowo-widowiskowego w Polsce - HSW „Łuczniczka” w Bydgoszczy. Również pokazami podnosiliśmy atrakcyjność festynów rodzinnych „Domaru” i festynów parafialnych Parafii św. Mikołaja. Nasi najmłodsi adepci byli inicjatorami pokazów aikido w ramach II Bydgoskich Dni Tolerancji, Tęczy Tolerancji i festynu środowiskowego „Uzależnieniom mówię nie!”. Jednym z naszych bardziej prestiżowych wystąpień był prezentacja z okazji Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które odbywały się w obiektach KS „Zawisza” oraz udział w zorganizowanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego festynie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ponadto organizujemy liczne pokazy, promujące aikido i zdrowy styl życia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Bydgoszczy i okolic, przy okazji odbywających się tam imprez środowiskowych. Byliśmy również współpartnerem międzykulturowego projektu edukacyjnego "Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni", realizowanego w MDK nr 5 w Bydgoszczy, pod honorowym patronatem ambasady japońskiej. Dwukrotnie uatrakcyjniliśmy również festyn osiedlowy "Majówka z Jednością" na Kapuściskach, organizując warsztaty dla najmłodszych i pokaz aikido, w wykonaniu naszej uzdolnionej młodzieży. Zostaliśmy ponadto sponsorem głównym Olimpiady Przedszkolaków "Sportowy Omnibus", organizowanej przez Zespół Szkół nr 29 w Bydgoszczy. Jednym z naszych powodów do dumy jest trzykrotny udział w projektach, dotyczących aktywizacji dzieci, dotkniętych Zespołem Aspergera.

POMYSŁ NA NIEBANALNE HOBBY

Latem każdego roku członkowie PCSW spotykają się na obozach treningowych.  Odbywają się one w atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie miejscowościach naszego kraju (m.in. Karpacz, Kazimierz Dolny, Kołobrzeg, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Krynica Morska, okolice Międzyzdrojów - Wisełka) oraz na południu Francji i północy Włoch. Mimo ograniczeń wynikłych z pandemii koronawirusa, udało nas się spędzić niezapomniany czas na wspólnym wyjeździe w Bożenkowie.

Przynależność do Pomorskiego Centrum Sztuk Walki w Bydgoszczy to nie tylko możliwość rozwoju fizycznego i duchowego, ale także okazja do spędzania czasu w gronie znajomych oraz nawiązywania przyjaźni. Dzięki uczestnictwu w życiu naszego ośrodka poznało się już kilka par, które później wstąpiły w trwałe związki. Między wieloma rodzinami uczniów naszej szkoły zawiązały się również wielopokoleniowe przyjaźnie i znajomości, które wykraczają daleko poza zakres spotkań na treningach.

Ogromną wagę przywiązujemy do odpowiedzialnego kierowania rozwojem naszych najmłodszych wychowanków. Zdajemy sobie sprawę jak ważnym etapem w rozwoju psychoruchowym oraz w kształtowaniu osobowości człowieka jest dzieciństwo. Staramy się zapewnić dzieciom maksymalnie komfortowy i efektywny sposób spędzenia czasu na zajęciach podczas roku szkolnego, a po rozpoczęciu wakacji –przez osiemnaście lat – organizowaliśmy dla naszych uczniów (we współpracy ze stowarzyszeniem „Polskie Centrum Sztuk Walki” w Warszawie) kolonie letnie w ramach cyklu „LATO DLA SAMURAJÓW”. Po pandemii zmieniliśmy formułę na zamykający lato cykl "LATO PEŁNE AIKIDO", w którym ideą przewodnią jest odpoczynek od zdobyczy cywilizacyjnych i pogłębiony kontakt z naturą.  Rozpoczęliśmy również zimowe edycje krótkich obozów dziecięcych z cyklu "ZIMOWA KARUZELA PRZYGÓD", młodzieżowych "ZIMA DLA ODWAŻNYCH" oraz półkolonii „SAMURAJSKA ZIMA W MIEŚCIE”.