HISTORIA SZKOŁY

KILKA FAKTÓW O POWSTANIU OŚRODKA AIKIDO W BYDGOSZCZY
Nauczane przez nas aikido, zgodne jest z przekazem Hirokazu Kobayashi sensei, który był bezpośrednim uczniem twórcy aikido - Morihei Ueshiby i poświecił wiele lat życia na zaszczepianie idei aikido w Europie.

Bydgoski ośrodek aikido powstał w 1991 roku i istnieje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wkraczając tegorocznym sezonem w 29. sezon szkoleniowy. Początkowo działał jako Stowarzyszenie Miłośników Aikido, a obecnie (od lutego 2001 roku) jako Pomorskie Centrum Sztuk Walki w Bydgoszczy. Trening inauguracyjny odbył się 1 listopada 1991 roku.

Od rozpoczęcia działalności naszą główną siedzibą było dojo dawnego BKS „POLONIA” – aktualnie Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Doskonała współpraca z władzami klubu sprawiła, że przez blisko dwadzieścia lat nieprzerwanie mogliśmy korzystać z najlepszego dojo w regionie kujawsko-pomorskim. Gdy obiekty sportowe KU AZS UKW uległy modernizacji, zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia naszej siedziby głównej. Z ogromną życzliwością zaoferował nam wówczas pomoc KS „GWIAZDA”, który zarządzał jednym z naszych aktualnych obiektów.  Od 2017 roku sami jesteśmy gospodarzami tego miejsca. Ponadto od kilkunastu lat współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Fordonie, która udziela nam wsparcia w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży.

PCSW zrzesza dorosłych, młodzież i dzieci, pragnących poprawiać swe zdrowie i kondycję oraz rozwijać się wewnętrznie poprzez ćwiczenie aikido. Przez minione lata szeregi PCSW zasiliło już tysiące adeptów. Aktualnie działamy w trzech miejscach na terenie Bydgoszczy.

Od początku przyjęliśmy intensywny tryb treningów – pięć razy w tygodniu – co szybko dało oczekiwane rezultaty. Po roku istnienia grupy zaprosiliśmy na staż Jacka Wysokiego sensei, wówczas posiadacza stopnia 4 dan aikido.  Od tego czasu kilkadziesiąt razy gościliśmy Jacka Wysockiego (obecnie 8 dan aikido) w naszym dojo, gdzie przeprowadzał staże szkoleniowe i egzaminy na stopnie techniczne. Od kilkunastu lat corocznie regularnie zapraszamy różnych szanowanych mistrzów, którzy dzielą się z nami swą wiedzą i umiejętnościami. Pięciokrotnie byliśmy także gospodarzem Międzynarodowego Stażu Aikido, prowadzonego przez Etienne Lemana sensei (7 dan aikido) z Francji. Wiosną 2019 roku po raz pierwszy odwiedził nas również Antonio albanese sensei (7 dan aikido) z Włoch. Ogromny wpływ na nasze aikido wywarł również - nieżyjący już niestety - charyzmatyczny Giampietro Savegnago sensei (8 dan aikido) z Włoch.


ROZWÓJ TECHNICZNY

Członkowie PCSW biorą także liczny udział w stażach szkoleniowych i seminariach, organizowanych przez inne ośrodki, zrzeszone w różnych organizacjach aikido. Ponadto uczestniczą w stażach międzynarodowych, odbywających się zarówno w Polsce, jaki i licznych ośrodkach aikido na świecie, a prowadzonych głównie przez uczniów założyciela szkoły - japońskiego mistrza Hirokazu Kobayashi. Dzięki obserwacji indywidualnych stylów każdego z tych mistrzów, zyskać można pełniejszy przegląd możliwości, jakie daje aikido. Nasi adepci wielokrotnie asystowali różnym mistrzom aikido w prowadzonych przez nich prezentacjach.

W celu poznania kultury japońskiej oraz samego źródła aikido, właściciel szkoły - Ewa Bobkowska sensei odbyła podróż do Japonii, gdzie odwiedziła m.in. siedzibę rodu Ueshiba w Iwama oraz wzięła udział w uroczystościach ku czci twórcy aikido, corocznie skupiających miłośników tej sztuki walki w rocznicę śmierci O'sensei.

Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniach m.in. u następujących mistrzów aikido:

Antonio ALBANESE - 7 DAN
Andre COGNARD - 8 DAN
Robert GEMBAL - 6 DAN
Abdelghani GHIATT - 7 DAN
Kazuo IGARASHI - 7 DAN
Kazuyashu KAMIMURA - 6 DAN
Ireneusz KOŁODZIEJAK - 6 DAN
Etienne LEMAN - 7 DAN
Patrick MATOIAN - 6 DAN
Jean-Francois RIONDET - 8 DAN
Jurgen ROHMANN - 7 DAN
Paolo SALVADEGO - 7 DAN
Maciej STRZECHOWSKI - 6 DAN
Mitsuteru UESHIBA, DOJO-CHO
Marcin VELINOV - 6 DAN
Ulrich WALLAUER-FADERL - 6 DAN
Jacek WYSOCKI - 8 DAN

Od pierwszego treningu aż po dziś dzień liderem naszej szkoły jest nieprzerwanie Przemysław Bobkowski sensei - obecnie posiadacz stopnia mistrzowskiego 5 dan aikido - który dzieli się posiadaną wiedzą i swymi umiejętnościami z wszystkimi, którzy pragną podążać ścieżką aikido. O jakości jego nauczania najlepiej świadczy fakt, że wychował już kilkudziesięciu adeptów, którzy uzyskali stopnie mistrzowskie:

4 DAN - YONDAN:  Ewa BOBKOWSKA

3 DAN - SANDAN:  Roman KWAŚNIEWSKI

                                     Robert FUTYMA

                                     Rafał SZMIGIELSKI

                                     Jarosław TADYCH

2 DAN - NIDAN:  Michał BELTER

                                 Łukasz FAJTANOWSKI

                                 Marcin IGNASZAK

Marzena KUBACKA

Adrian MRUGOWSKI

Karol NAJS

Barbara PACIULEWICZ

Wojciech SŁOMSKI

Rafał SZALSKI

Dariusz WĄSIKOWSKI

Maciej WIŚNIEWSKI

1 DAN - SHODAN:  Jakub BARTKOWIAK

Mariusz BYCZYŃSKI

Ewa GIZIŃSKA

Sławomir LEWANDOWSKI

Grzegorz PODKRÓLEWICZ

Sylwester RUTKOWSKI

Tomasz RYCHTER

Michał SZABLEWSKI

Marek TOKARSKI

Michał TROKOWSKI

Mikołaj WĄGROWSKI

Andrzej WIŚNIEWSKI

DZIAŁALNOŚĆ PROSPOŁECZNA

Stowarzyszenie Miłośników Aikido w Bydgoszczy (później jako Pomorskie Centrum Sztuk Walki) gościło także wielokrotnie z pokazami na imprezach sportowych i kulturalnych organizowanych w naszym mieście. Prezentowaliśmy się między innymi na Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin, Mistrzostwach Polski Juniorów w Judo, Festiwalach Dalekowschodnich Sztuk Walki, Festiwalu Sztuk Walki „Następcy Samurajów”, Gali Budo z okazji 40-lecia sekcji judo BKS „Polonia” a także na Szkole Liderów – regionalnej imprezie szkół średnich. Włączyliśmy się do projektu Stowarzyszenia „JUVENKRACJA” przy WSG w Bydgoszczy, współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu oraz Pracy i Polityki Społecznej. Wsparliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – przygotowaliśmy pokaz dla Domu Kultury w Solcu Kujawskim; świętowaliśmy wspólnie z centrami handlowymi King Cross (obecnie Rondo) i Auchan ich urodziny, urządzając pokazy – także z udziałem dzieci, gościliśmy też w Focus Mall. W ramach akcji promującej zdrowy styl życia gościliśmy z serią pokazów oraz warsztatów w najnowocześniejszej i największej galerii handlowej w regionie Zielone Arkady. Nasze występy były elementami ceremonii otwarcia hali sportowej OSiR w Solcu Kujawskim oraz najnowocześniejszego wówczas obiektu sportowo-widowiskowego w Polsce - HSW „Łuczniczka” w Bydgoszczy. Również pokazami podnosiliśmy atrakcyjność festynów rodzinnych „Domaru” i festynów parafialnych Parafii św. Mikołaja. Nasi najmłodsi adepci byli inicjatorami pokazów aikido w ramach II Bydgoskich Dni Tolerancji, Tęczy Tolerancji i festynu środowiskowego „Uzależnieniom mówię nie!”. Jednym z naszych bardziej prestiżowych wystąpień był prezentacja z okazji Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które odbywały się w obiektach KS „Zawisza” oraz udział w zorganizowanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego festynie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ponadto organizujemy liczne pokazy, promujące aikido i zdrowy styl życia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Bydgoszczy i okolic, przy okazji odbywających się tam imprez środowiskowych. Byliśmy również współpartnerem międzykulturowego projektu edukacyjnego "Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni", realizowanego w MDK nr 5 w Bydgoszczy, pod honorowym patronatem ambasady japońskiej. Dwukrotnie uatrakcyjniliśmy również festyn osiedlowy "Majówka z Jednością" na Kapuściskach, organizując warsztaty dla najmłodszych i pokaz aikido, w wykonaniu naszej uzdolnionej młodzieży. Zostaliśmy ponadto sponsorem głównym Olimpiady Przedszkolaków "Sportowy Omnibus", organizowanej przez Zespół Szkół nr 29 w Bydgoszczy. Jednym z naszych powodów do dumy jest trzykrotny udział w projektach, dotyczących aktywizacji dzieci, dotkniętych Zespołem Aspergera.


POMYSŁ NA NIEBANALNE HOBBY

Latem każdego roku członkowie PCSW spotykają się na obozach treningowych.  Odbywają się one w atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie miejscowościach naszego kraju (m.in. Karpacz, Kazimierz Dolny, Kołobrzeg, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Krynica Morska, okolice Międzyzdrojów - Wisełka) oraz na południu Francji i północy Włoch.

Przynależność do Pomorskiego Centrum Sztuk Walki w Bydgoszczy to nie tylko możliwość rozwoju fizycznego i duchowego, ale także okazja do spędzania czasu w gronie znajomych oraz nawiązywania przyjaźni. Dzięki uczestnictwu w życiu naszego ośrodka poznało się już kilka par, które później wstąpiły w trwałe związki.

Ogromną wagę przywiązujemy do odpowiedzialnego kierowania rozwojem naszych najmłodszych wychowanków. Zdajemy sobie sprawę jak ważnym etapem w rozwoju psychoruchowym oraz w kształtowaniu osobowości człowieka jest dzieciństwo. Staramy się zapewnić dzieciom maksymalnie komfortowy i efektywny sposób spędzenia czasu na zajęciach podczas roku szkolnego, a po rozpoczęciu wakacji – już od szesnasnastu lat – organizujemy dla naszych uczniów (we współpracy ze stowarzyszeniem „Polskie Centrum Sztuk Walki” w Warszawie) kolonie letnie w ramach cyklu „LATO DLA SAMURAJÓW”. Rozpoczęliśmy również zimowe edycje obozów młodzieżowych z cyklu "ZIMA DLA ODWAŻNYCH" oraz półkolonii „SAMURAJSKA ZIMA W MIEŚCIE”.